برای دیدن دستور ادامه مطلب.................


مواد لازم
آب ولرم ۳/۴ پیمانه
active dry yeast (پودر خمیر ترش ۱ قا شق چایخوری (۳گرم
آرد یک پیمانه (۱۲۰گرم)
شکر ۱ قاشق چایخوری (۶گرم)
پودر نشاسته ذرت ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ گرم)
پودر ه**ل ۱/۸ قاشق چایخوری
زعفران ۱/۸ قاشق چایخوری
ماست ۲ قاشق غذاخوری (۶۰ گرم)
روغن مایع ۲ قاشق چایخوری

مواد لازم برای شربت زولبیا
شکر دو پیمانه
آب یک پیمانه
گلاب دو قاشق غذاخوری
آب لیمو یک قاشق غذاخوری (یا جوهر لیمو یک چهارم قاشق چایخوری)
زعفران یک چهارم قاشق چایخوری

کمی شکر توی آب ریخته و خمیر مایه رو اضافه میکنیم میذاریم تا حدود 5 دقیقه بمونه و عمل بیاد.
آرد و نشاسته و هل و زعفرونم مخلوط میکنیم.
خمیر مایه و ماست رو بهش اضافه میکنیم و با همزن دستی یا قاشق هم میزنیم.
حدود 1 ساعت میذاریم استراحت کنه(من تو یخچال میذارم)-بیشتر از 1 ساعتم بمونه ایرادی نداره. حتی 1 هفته هم میمونه!!!:دی
روغن رو اضافه کرده و هم میزنیم. یه مایع نسبتاً شل بهمون میده(نه خیلی سفت نه رقیق). اگه دیدین سفته کمی(چند قطره) آب اضافه کنین.
توی ظرف سس ریخته و در روغن داغ با حرارت ملایم بهش فرم میدیم و وقتی سرخ شد سریع تو شربت داغ میندازیم و 20 ثانیه میمونه و بعد درمیاریمش
-------------------------
شربت رو از قبل طبق معمول سایر شربتها آماده میکنیم و کنار میذاریم.
------------------------
-از روغن زولبیا میشه برای بامیه استفاده کرد اما برعکسش نمیشه!

اما اگه فقط 4تا دونه درست کردین میتونین اضافی مایع زولبیا رو تو ظرف در بسته در یخچال تا 1 هفته نگه دارین و هر بار تازه تازه درست کنین ولی حتما در یه ظرف بزرگتر بریزین!! چون خمیر مایه داره و بازم عمل میاد و پف میکنه و سرریز میشه

- مزه اش با زولبیای جوش شیرین دار تفاوتی نداره
به نظرم سالمتر و تردترم هست! فکر کنم بخاطر نشاسته ذرت و خمیرمایه ترد هست!

فقط دقت کنید که!!!! حرارت مــــــلایم باشه. اگه داغ یا خیلی کم باشه خوب پف نمیکنه.
نکته خاصی نداره. من که راضی بودم امیدوارم شمام خوشتون بیاد♥
امیدوارم لذت ببرین

[تصویر:  10807083565515161421.jpg]

حالا نکته هاشو میگم:

اگه روغن به اندازه کافی داغ باشه زولبیا زود پف میکنه میاد بالا و به ظرف نمیچسبه.
2-شاید چون خمیر مایه داره بیشتر عمل میاد و ترد و شکننده تر میشه. بهتره کمی خمیرو بکُشیم!! یعنی سنگینش کنیم. با کمی آرد.

××× و اما نکات مهم
که شاید سوال خیلی از دوستان هست

طرز تهیه زولبیا:نشاسته ای که برای زولبیا استفاده میکنیم باید نشاسته گل خیلی خوبی باشد. اگر یک مقدار این نشاسته مانده باشد زولبیا داخل روغن اصلاً پف نمیکند. پس به تاریخ مصرف نشاسته دقت میکنیم تا کاملاً تازه باشد و پودر نشاسته هم استفاده نمیکنیم نشاسته گل سفید خوب استفاده میکنیم.بعد از اینکه نشاسته را داخل ظرف مورد نظر ریختیم ماست را اضافه میکنیم.ماست نباید خیلی سفت باشد و نباید خیلی شل باشد. بهتر است ماست را خودتان در منزل تهیه کنید چون در تهیه ماستهای حاضری ممکن است از موادی مثل نشاسته استفاده کنند که باعث میشود زولبیا آنطور که باید، عمل نیاید.برای تهیه ماست:یک لیتر شیر را میگذاریم روی حرارت ولرم شود و برای یک لیتر شیر، 2 قاشق ماست اضافه میکنیم و مخلوط کرده و میگذاریم در یک جای گرم بماند بعد از اینکه گرفت میگذاریم داخل یخچال.نشاسته و ماست را مخلوط میکنیم و اگر بخواهیم رنگ زولبیا نیز مانند بامیه برشته شود در این مرحله دو قاشق شربت را اضافه میکنیم یا میتوانیم به جای شربت، زعفران آب کرده اضافه کنیم.آرد را هم به مواد اضافه میکنیم.

مخلوط ماست و نشاسته و آرد و 2 قاشق شربت را که مخلوط کردیم و کاملاً حل شد میگذاریم 7 – 8 ساعت حتما بماند و ماست ترش شود و مواد کاملاً روی سطح، حباب بزنند.

اگر از ماست بیرون استفاده کنیم و بعد از مدت زمان استراحت ببینیم که به دلیل مواد نگهدارنده ای که داخل ماست بوده، مواد حباب نزده اند وقتی مواد را داخل قیف ریختیم از مقدار کمی جوش شیرین استفاده میکنیم تا مواد برسند.
اگر عجله داشته باشیم حداقل دو ساعت باید این مواد استراحت داشته باشند.

اگر برای تهیه زولبیا عجله داشته باشیم بعد از دو ساعت استراحت مواد که حتما باید این مدت سپری شود، موقعی که زولبیا را داخل قیف میریزیم مقدار کمی جوش شیرین به آن اضافه میکنیم تا سریع تر آماده شود.

جوش شیرین باعث میشود مواد زولبیا زودتر برسند و زولبیا خوب پف کند اما اشکالی که دارد این است که اگر زولبیا کمی بماند خشک و شکننده میشود. پس ترجیحا سعی میکنیم مواد استراحت کافی داشته باشند و همچنین از ماست خانگی استفاده کنیم تا نیازی به استفاده از جوش شیرین نباشد و زولبیای خیلی خوبی به دست آید

دقت کنید شربتی که برای بامیه و زولبیا استفاده میکنیم باید ولرم و سفت باشد و نباید گرم یا سرد باشد. در غیر این صورت به خورد مواد نمیرود.

وقتی مواد کاملاً استراحت کرد با آب یا گلاب این مواد را رقیق میکنیم و خوب هم میزنیم و مواد را داخل قیف میریزیم.غلظت مواد باید در حدی باشد که به راحتی از قیف رد شود.اگر مواد کمی رقیق تر باشد زولبیای نازک تری به دست می آید ولی اگر کمی غلیظ باشد زولبیا ضخیم تر خواهد شد و بستگی به سلیقه شخصی دارد که کدام حالت را دوست داشته باشید.

پس اگر دوست داشته باشیم زولبیای ضخیمی داشته باشیم مواد را با آب یا گلاب رقیق نمیکنیم و از همان حالت غلیظ آن استفاده میکنیم.اگر قیف مخصوص زولبیا نداشته باشیم میتوانیم از ظرفهای سس استفاده کنیم.

چوبی را داخل قیف میگذاریم تا هنگام پر کردن مواد داخل قیف، این مواد نریزد.اگر نیازی به اضافه کردن جوش شیرین طبق توضیح قبلی باشد در این مرحله اضافه میکنیم و با چوب هم میزنیم.برای اینکه بدانیم غلظت مواد مناسب است یا نه، مواد را که داخل قیف ریختیم چوب داخل قیف را برمیداریم اگر مواد به حالت روان نه شل، از قیف ریخت یعنی غلظت مواد مناسب است اما اگر مواد به راحتی از قیف رد نشوند دوباره دو قاشق آب یا گلاب اضافه میکنیم.همچنین اگر مواد ناخالصی داشته باشد مثلاً نشاسته درون آن کامل حل نشده باشد مواد را الک میکنیم تا داخل قیف گیر نکند.

داخل روغن داغ که روی حرارت است مواد را به شکل مارپیچ میریزیم و مدام با چوبی که داخل قیف هست مواد را هم میزنیم تا ته نشین نشوند.دقت کنید روغن باید حتماً داغ باشد.میتوانیم از حلقه هایی برای شکل دادن به زولبیا استفاده کنیم و مواد را داخل حلقه بریزیم تا زولبیاهای یکدستی تهیه کنیم.وقتی زولبیا سرخ شد آن را داخل شربت میگذاریم و کمی فشار میدهیم تا ته شربت برود.

اگر بخواهیم زولبیا خیلی شیرین نباشد و شهد زیادی به خود جذب نکند زولبیاها را که از روغن بیرون آوردیم ابتدا داخل سبد میگذاریم تا روغن آنها کشیده شود کمی سرد شوند بعد داخل شربت میگذاریم.

زولبیاها را چند دقیقه داخل شربت میگذاریم بماند تا شربت به خورد آنها برود بعد داخل صافی میگذاریم


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دسر


تاريخ : ۱۳٩۳/٥/٢۸ | ٦:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مریم | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.